A szakasz (1986) - az egyik legjobb háborús dráma
2024. október 11. írta: Filmometer

A szakasz (1986) - az egyik legjobb háborús dráma

Oliver Stone élete legjobb rendezésével készítette el 1986-ban A szakaszt (Platoon), mely az egyik legjobb valaha forgatott háborús dráma lett 4 Oscar-díjjal is jutalmazva. A vietnami háború borzalmait mutatja meg mégpedig átélhető módon és életszerűen olyan karakterekkel, akikkel a néző könnyen tud azonosulni.

aszakasz.jpg

A kép forrása: mafab.hu

A film különlegessége, hogy két amerikai altiszt: Elias és Barnes őrmester jellemének alakulásán és tettein keresztül láthatjuk, hogy a háború mit tehet az emberekkel. Egyikük a rossz, másikuk a jó, egyiküket nem töri meg a háború, és megmarad embernek, másikuk viszont elállatiasodik, és gonosz tettekkel reagál a körülményekre.

Mindezt a néző egy harmadik karakter, az ifjú Chris (Charlie Sheen) szemével nézi végig aki afféle "nép gyermeke, mi fiunk" típusú hétköznapi egyszerű srácként kerül az osztaghoz. Chrisnek nincs háborús tapasztalata, sőt ami azt illeti semmilyen tapasztalata sincs semmilyen téren hiszen még szinte kamasz. A két őrmester mellett megismeri katonatársait, akik eltérő módon reagálnak a háborúra: egyesek az ital és a kábítószerek felé fordulnak, mások magukba fojtják érzéseiket, megint mások végig-szenvedik a borzalmakat. 

A két őrmester vetélkedése és párharca azonban végig megmarad vezérfonalnak a filmben, miközben a szakasz valódi parancsnoka, Wolfe hadnagy (Mark Mozes) gyenge jellemű emberként háttérben marad és a két altisztre bíz mindent. Elias őrmester (Willem Dafoe) pozitív karakterként mindvégig a profizmus és a szakértelem megtestesítője, aki benne van ugyan a katona-tréfákban és a szolgálaton kívüli időszakokban a közös kábszerezésekben, ivászatokban de közben komolyan veszi feladatát is. Nincs szívében gyűlölet az ellenség iránt, csak egyszerűen szolgálni akarja hazáját és seregét, miközben óvni próbálja a rábízott katonákat is. Barnes őrmester viszont (Tom Berenger) épp az ellentéte: őt áthatja a gyűlölet, személyes keresztes hadjáratot folytat a vietnamiak ellen teljes szívtelenséggel és kegyetlenséggel. 

szakasz_tomberenger.jpg

A kép forrása: premiere.fr

A film egyik legmegrázóbb és legfelkavóbb jelenete, mikor Barnes egy vietnami falura támad és a civil lakosság ellen fordul. Pisztolyát egy kislány fejéhez szorítja miközben kegyetlenségét tétlenül nézik kationái. Az egyetlen embert pedig, aki fellép ellene (Elias őrmestert) hagyja meghalni az erdőben.

A szakasz a háború mindennapjainak és a két altiszt rivalizálásának bemutatása közben betekintést ad a harcokba is, a sok értelmetlen halál és tűzharc poklába. A film sajátos hangulatát tovább növeli a sok szomorú zenei betét. A film azoknak való leginkább, akik nem tudják elképzelni a háború borzalmait, mert ezzel a történettel új szemléletet kapnak arról, hogy miként élik meg a fiatal katonák a halál közelségét.

A négyszeres Oscar-díjas Szakaszt a filmometert 90%-ra méri!

A szakasz MAFAB adatlapja 

filmometer90es.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://filmometer.blog.hu/api/trackback/id/tr8218706456

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Argus_ 2024.10.14. 11:32:09

Amikor legelőször láttam még szinte gyerekként felkavart a Szakasz, főleg az a rész, amelyben a szerencsétlen vietnami lakosokat vallatják az amerikai katonák. Oliver Stone remek érzékkel nyúlt a témához azzal, hogy egy háborúba csöppenő fiatal katona szemével láttatja az eseményeket.
süti beállítások módosítása