A legnépszerűbb film Magyarországon
2024. október 13. írta: Filmometer

A legnépszerűbb film Magyarországon

30 éve készült A remény rabjai

A port.hu felmérése szerint Magyarországon a legnépszerűbb filmek 10-es listáján legelső helyen szerepel évek óta Stephen King író és Frank Darabont rendező 1994-es nagy klasszikusa a Shawshank Redemption mely nálunk: Remény rabjai címen jelent meg épp 30 éve.

remeny_rabjai.jpg

A kép forrása: www.imdb.com

A történetet a horror-sztorikkal népszerűvé vált Stephen King írta meg 1982-ben. A filmes feldogozás 12 évet késett és első mozis bemutatásakor nem is aratott túl nagy sikert az Egyesült Államokban. Viszont felkerült a házimozis kínálatba, ahol a későbbi évek alatt egyre növekvő népszerűséget szerzett (a video-piacokon). Jelenleg az IMDb öröklistáján közel 3 millió szavazattal áll az legelső helyen (ráadásul már hosszú évek óta). Bár A remény rabjai összesen 7 Oscar-jelölést kapott, végül 1995-ben a 67. Oscar-gálán a Forrest Gump árnyékában sajnos egyet sem tudott arany szobrocskára váltani. Minden díjat elhappolt a fim elől a Robert Zemeckis - Tom Hanks páros. Ez volt a filmtörténet egyik olyan esete, mikor két egyformán zseniális filmnek együttesen kellett volna tarolnia. 

Az alaptörténet középpontjában egy igazságtalanul életfogytiglani börtönre ítélt egyszerű bankár áll, Andy Dufresne (Tim Robbins) akit feleségének és annak szeretőjének megölésével vádolnak. Bár oka valóban lett volna rá, nem ő követte el a kegyetlen kettős gyilkosságot. Az ítélet felolvasásakor 1947-ben járunk, Andy pedig egy vidéki börtönbe kerül a Shawshank-be. A név kitalált a film valódi helyszíne az ohio-i Mansfield börtön, amely már régen bezárt és jelenleg turista látványosság a film hatalmas népszerűsége és sikere miatt.

remenyrabjai.jpg

A kép forrása: www.imdb.com

Andy a büntetése letöltésének kezdetén ismeri meg a börtön udvaron a nála 20 évvel idősebb Elis Boyd Reddinget  (Morgan Freeman) akit mindenki csak Rednek szólít. A férfi bárkinek szinte bármit képes becsempészni, így idővel Andy számára is fontos lesz mint az érkalapács beszerzője. Bár ekkor még ezt senki nem tudja: Andy minden nap cellájában éjszaka egy alagutat készít, melyhez fontos az aprócska de nagyon éles szerszám (a többieknek azt adja be, hogy sakkfigurákat farag vele). Red azért is fontos karakter, mert ő a film narrátora vagyis az ő hangját és elbeszélését hallgatva ismerjük meg Andy történetét.

Az ártatlanul elítélt bankár börtön-élete kezdetben sok szenvedéssel indul: kiszúrják az úgynevezett nővérek, akiknek vezetője Bogs Diamond (Mark Rolston) többször is megpróbálja megerőszakolni. Egy nap azonban értékessé válik az őrök parancsnoka, Hadley kapitány számára (Clancy Brown), akinek adótanácsokat ad, így védelme alá kerül. Ezzel a nővérektől megszabadul ugyan (Bogsot szinte agyonverik az őrök, így soha többé nem zaklathatja Andyt), de Norton igazgató (Bob Gunton) kiszemeli a maga számára, hogy ügyes könyvelési trükökkel tisztára mossa törvénytelenségeit. A börtön vezetőjeként számtalan módon tesz zsebre pénzt, leginkább a rabokat dolgoztatva.

remenyrabjai_bobgunton.jpg

A kép forrása: www.imdb.com

Egy időre Andy számára kényelmessé válik az élet odabent: kialakul körülötte egy baráti kör és még börtön-könyvtárat is létesíthet. A rabok nem bántják, barátai összetartanak, az őrök pedig tisztelni kezdik. Amellett egy magántanítványa is lesz, egy fiatal srác, Tommy (Gil Bellows) akit érettségihez segít, minden nap oktatva és felkészítve őt a nagy megmérettetésre. Közben barátsága Reddel elmélyül az évek alatt, gyakorlatilag egymás számára teszik elviselhetőbbé a benti fogságot. Egy nap azonban újabb válság következik életükben: kiderül, hogy Tommy egy másik börtönben találkozott azzal az emberrel, aki valóságban elkövette azokat a gyilkosságokat, amelyekért Andyt elítélték. Az igazgató azonban nem akarja elveszíteni könyvelőjét és piszkos ügyei ismerőjét így megöleti Tommyt. Az eredmény tragikus irányba fordítja a könyvelő sorsát: lázadása miatt hosszú időre a szigorított cellasorra kerül. Ugyanakkor végleg elhatározza: nem csupán megszökik, ha visszakerül a régi cellájába de tönkreteszi az igazgatót is. 

Andy Dufresne szökése nem csak azért zseniális, mert sikeres, váratlan és jól kivitelezett, hanem azért is mert egyúttal tényleg lebuktatja az igazgatót is. Az alaguton keresztül, melyet 20 éves rabsága alatt készített cellájából kiindulva és amelynek bejáratát egy-egy plakáttal fedett el, kijut egy szennyvíz-csőbe, melyen végig kúszva túljut a börtön-falakon. Egy gyönyörű mexikói tengerpartra utazik, Zihuatanejoba ahol letelepedve egy kis helyi vállalkozásba fog: turistákat fogad és hajóztat a gyönyörű trópusi partokon. Gondoskodik arról is, hogy örök barátja, Red is kitaláljon hozzá szabadulását követően és ne jusson idősebb rabtársuk Brooks (James Whitemore) sorsára aki kiszabadulva nem találta helyét és felakasztotta magát.

remenyrabjai_clancy_brown.jpg

A kép forrása: screenrant.com

Hogy miért különleges film a Remény rabjai? Egyrészt mert kiemeli a barátság erejét, azt az örök értéket, amit csak egy barát tud adni nekünk, mert vele bármilyen nyomorult helyen is képesek vagyunk túlélni és minden bajon túllendülni. Másrészt a film megfogalmaz egy fontos üzenetet is számunkra: bármennyire igazságtalanul is bánik velünk az élet, bármennyire is reménytelennek tűnő helyzetbe kerülünk (mint a filmben Andy a börtönbe kerülve) mindig van kiút, mindig van megoldás ha nagyon akarjuk. Végül kiemelném Andy karakterét, akit fantasztikus alakítással jelenít meg Tim Robbins. Andy olyan ember, aki képes felülemelkedni helyzetén. A filmben így fogalmaz erről: "Ti még sosem éreztétek ez? Hogy ... vannak helyek, melyek nem kőből épültek, hogy van valami itt bent, amit sosem vehetnek el tőled ... nem érhetnek hozzá!"

A remény rabjai a filmtörténelem egyik legjobb alkotása, melyet akárhányszor megnézhetünk, mindig örök érték marad. Méltán szerepel sok helyen legelöl a legjobb filmek öröklistáján. A filmometer a nagyon kevés 100% közeli filmnek tartja. Nálunk 95%-os, szinte hibátlan alkotás.

A remény rabjai című film Mafab adatlapja

filmometer95.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://filmometer.blog.hu/api/trackback/id/tr3518706848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fritz Gerlich 2024.10.14. 08:19:28

Megérdemelte volna az Oscart Tim Robbins és Morgan Freeman is, illetve a rendezésért Frank Darabont. Jó film a Forrest Gump de óriási túlzás volt minden arany szobrocskát csak annak a filmnek adni 1995-ben.
süti beállítások módosítása