Stephen King 1996-ben megjelent híres regényét, mely a The Green Mile címet kapta, 3 évvel később, 1999-ben Frank Drabont vitte filmre (ugyanazon a címen, bár nálunk Halálsoron-ként lett ismert). A történet azonnal sikert aratott világszerte és bár az 5 Oscar-jelölésből egyiket sem sikerült valódi díjra váltania (a 2000-es Oscar-gálán), a legtöbb filmkritikai oldal a mai napig a legjobb valaha készített filmek közé sorolja (teljesen megérdemelten). Az IMDb oldalán másfél millió szavazó 86%-os értékelést adott átlagosan a filmre ami kimagaslóan jónak számít a világ legnagyobb és legismertebb filmes honlapján. De mi is a Halálsoron sikerének titka és alaptörténete?
A kép forrása: www.imdb.com
A sztori 1932-ben játszódik az USA egyik vidéki börténeben a lousianai Cold Montain fegyház halálsorán. A központi karakter Paul Edgecomb (Tom Hanks) a fegyőrök parancsnoka, aki sokkal később, idősen meséli el az egészet (vagyis az 1932-es év történéseit) egy barátnőjének az idősek otthonában. Annak idején a halálsor (a filmben: green mile) olyan rabok cellasora volt az említett lousianai börtönben, akik mind a kivégzésükre vártak.
Az őrök egyetlen kivétellel emberségesen bánnak a rabokkal, a kivétel: Pery Wetmore (Doug Hutchison), aki kicsinyes és gonosz ember, ugyanakkor jó összeköttetései vannak, így nehéz tőle megszabadulnia a többieknek. Érdekesség, hogy a rabok között is akad egy elképesztően aljas bűnöző: Vad Bill Wharton (Sam Rockwell), aki százsszorosan is megérdemli a kivégzését, rengeteg aljas bűne miatt. A film alaptörténete az említett különleges karakterek megrajzolásával válik érdekessé, főleg onnantól kezdődően, hogy egy nap új fogoly jelenik meg a halálsoron: a hatalmas termetű, színesbőrű John Coffey (Michael Clarke Duncan).
Coffey félelmetes figura, nem csupán kinézete és méretei okán, hanem azért is mert egy vérfagyasztóan szörnyű bűn miatt ítélték halálra: két fehér kislány megerőszakolásáért és megöléséért. Megjelenése felbojdítja a halálsor kis közösségét, miközben a többség fél tőle az is kiderül, hogy valójában egyáltalán nem egy szörnyeteg. Lassan bontakozik ki Coffey jelleme: naív kissé gyermeteg és jólelkű ember, aki valamilyen ismeretlen okból gyógyító képeséggel is rendelkezik. Képes meggyógyítani a betegeket, képes elűzni a gonoszságot és képes arra is, hogy felmérje kik a jó és kik a rossz emberek.
A kép forrása: www.imdb.com
Coffey sajátosan illeszkedik be a halálsor közösségébe, jót tesz mindenkivel. Meggyógyítja Paul Edgecomb hugyhólyag gyulladását majd megmenti Hal Moores igazgató (James Cromwell) agydaganattól haldokló feleségét is. Közben a halálsor gonosz karakterei egymás után követik el embertelenségeiket: a szadista Percy Wetmore (Doug Hutchisen) például brutális kegyetlenséggel végzi ki az egyik rabot (szándékosan kihagyva egy fontos műveletet a villamosszékes kivégzésnél, a nedvesített szivacs elhelyezését), Vad Bill pedig mindenkit meggyaláz akit csak tud. Közben Coffey megérzi egy alkalommal, hogy azokat a kislányokat, akiknek megölésével vádolják Vad Bill gyilkolta meg és különleges bosszút áll. Egyszerre szabadítja meg a halálsort a két gonosz lélektől: úgy intézi, hogy Percy lelője Vad Billt majd katatón állapotba kerüljön így elszállítható legyen a Briar Ridge elmegyógy intézetbe. Sajnos azonban az ekkor már mindenki által megszeretett Coffey sem kerülheti el a kivégzését, távozása a film egyik legfájdalmasabb jelenete.
A Halálsoron egyik érdekessége, hogy megajándékozza a nézőt egy nagy alapigazsággal: nem mindig ismerhetőek fel az igazán jó emberek és gyakran a nagyon gonoszak sem. Nem ítélhetünk tehát első látásra senki felett és csakis a tettek mutatják meg, hogy kiben mi lakozik valójában. Ugyancsak fontos üzenet, hogy a nagylelkűség és kiszolgáltatottak felé mutatott emberség csak a legjobb emberek sajátja.
Végezetül a színészekről: Tom Hanks és Michael Clarke Duncan minden elismerést megérdemelnek alakításaikért, miként a rendező Frank Darabont is megérdemelte volna ezért a filmért a legmagasabb szakmai elismerést, a hőn áhított arany szobrocskát. A Halálsoron ugyanis közel tökéletes alkotás, Filmométerben 95%-os.
[A Halálsoron című film Mafab adatlapja]